unt_his2

 

הכל החל בשדה באמצע השום מקום: בולטהאופ נוסדה בשנת 1949 ע"י מרטין בולטהאופ. כבר מההתחלה הבינה בולטהאופ, כי עיצוב הוא תהליך מקיף הכולל צורה, חומר ועיבוד.
בבולטהאופ נמנעים מדקורציה לא הכרחית מכל סוג שהיא. היסודות למנהיגות החדשנית של החברה הונחו עוד בשנת 1974, כאשר הציגה לעולם את קולקציית המטבח c12. באמצעות השימוש בחומר, אשר באותו הזמן נחשב למודרני בצורה יוצאת דופן, בשילוב עם רעיון ההתקנה החכם, הפכה בולטהאופ לחלוצה בתעשיה עם הקולקציה הזו.
בשנת 1978 לקח גרד בולטהאופ את המושכות בעקבות מות אביו. החזון שלו להרחיב את פעילות בולטהאופ כך שתהפוך להיות המובילה בשוק המטבחים המעוצבים, הובילה אותו ליצירת קשר עם המעצב אוטל אייכר. אייכר היה המייסד המשותף של בית הספר אולם- Ulm, אשר שיקף את המסורת של תנועת הבאוהאוס. בספרו "המטבח לבישול", אשר יצא לאור בשנת 1982, אוטל אייכר תאר את פילוסופיית המטבח החדש. הספר התבסס על סקר שבוצע עבור בולטהאופ. הפקטור החשוב ביותר היה עבודה ארגונומית. פילוסופיית העיצוב מכוונת להשיג אותנטיות בשימוש ואותנטיות בחומרים ושמה לה למטרה את ההצטמצמות לדברים החיוניים ביותר.

בשלב הבא הגיע ה- "butcher block"- שולחן עבודה  העשוי מעץ מלא ואשר הונח במרכז החדר. השולחן הפך להיות סימן ההיכר של בולטהאופ. אחת מאבני הדרך בהיסטוריה של המטבחים היא ספסל העבודה, אשר הושק בשנת 1988 ואשר העיתונות התייחסה אליו כאל ההמצאה הראשונה האמיתית מאז מטבח פרנקפורט. בשנת 1992 קבעה בולטהאופ סטנדרט חדש עם מערכת 25, מערכת גמישה, אשר בזכות המודולאריות ועושר האלמנטים שלה, הפכה למעשה כל עיצוב לאפשרי. מערכת 25 הפכה כל פתרון למטבח באופן סימולטאני לפתרון חיים. תודות למודרניות, לפונקציונאליות וליכולת ההשתנות שלו הפך מותג בולטהאופ למזוהה עם אדריכלות מתקדמת בחלל המגורים במטבח. חלל מגורים שבו אנשים אוכלים, שותים ומתקשרים. ולכן בולטהאופ מכנה את קולקציית הרהיטים שלה "תקשורת". עם הענקת פרס על מפעל חיים ופרס לעיצוב אירופאי בשנת 1997, המועצה האירופאית העניקה גם פרס להישגיה הכוללים של החברה ואישרה את מעמדה כמובילה בתעשיה. נקודת שיא חדשנית נוספת היא מערכת בולטהאופ 20 (1997). האלמנטים הניידים הפונקציונאליים הקיימים במערכת מאפשרים מרווח להחלטות עיצוביות ספונטאניות. בכך, הקדימה בולטהאופ את זמנה וחזתה מראש את דרישות החברה המודרנית לניידות.

בשנת 2000 עם ה"ארכיטקטורה למטבח", בולטהאופ יצאה לשוק עם קולקציית אביזרים המיוצרים על בסיס מערכת 25. הקולקציה הציעה ללקוחות את היכולת ליצור חללי מגורים העושים שימוש ברהיטי מטבח מפוסלים ופונקציונאליים, אשר, מצד אחד, מקרינים חום ומצד שני מאופיינים במינימאליזם. בשנת 2004, החברה הרחיבה את תפקידה כמובילת השוק עם השקת הדור החדש של המוצרים- מטבח בולטהאופ b3. כעת היה זה אפשרי לא רק לתכנן מטבח המבוסס על תוכניות רצפה, אלא גם לעורר את הקירות לחיים. קיר מולטי פונקציונאלי, המצאה אמיתית במלוא מובן המילה, הוא המוקד ונקודת המשען של מערכת המטבח, אלמנט שמשמש גם כבסיס סטאטי וגם כשלד יציב. יחידות, משטחי עבודה, כיריים ונקודות מים, מוצרי חשמל, אביזרים ואפילו מסכי טלוויזיה נתלים מהקיר. האפקט הוא של מטבח רחב ידיים ומפוסל. המטבח מרחף על הקיר ובכך מדגיש את המראה הקליל. החומרים עצמם הם דקים ככל שניתן וחזקים ככל שצריך. מטבח בולטהאופ b3 הוא קונספט עיצובי עבור הבית כולו ונעשה בו שימוש ע"י אדריכלים מובילים המעצבים חללי מגורים.

שנת 2008 – הגיעה העת למוצר חדש במשפחת בולטהאופ: למטבח בולטהאופ b1 יש מראה רענן, יתרונות מרעננים וחדשים ומחיר רענן ואטרקטיבי. כתוצאה מכך, מטבח b1 מכוון את עצמו לקהל הולך וגדל של אנשים בכל רחבי העולם, אשר מעריכים צורה ואיכות – אנשים, אשר חולקים את הערכים של בולטהאופ, אבל, אשר, עד כה, לא יכלו להרשות לעצמם מטבח בולטהאופ.

מעוצב כמטבח עם גומחות במקום ידיות, בולטהאופ b1 מתמקד באופן קבוע בפרטים החיוניים. ההתמקדות המכוונת במספר אלמנטים בסיסיים, וריאציות של משטחים וחומרים מאפשרת מתן פתרונות פרקטיים מצד אחד ואסתטיים מצד שני. למטבח b1, עם פונקציות בעלות אוריינטציה הנדסית, עיצוב גיאומטרי נקי – עם המשחק ההדדי בין הדגשה של הקווים האופקיים ביחידות הבסיס ובמדפים והדגשה של הקווים האנכיים ביחידות הגבוהות וביחידות הקיר. ההרגשה המוצקה, החזיתות המהממות, הגימור המקצועי והחומרים, אשר נבחרו בקפידה- כל אלה מעניקים למטבח b1 מראה חושני. עם הפשטות התמציתית שלה, המערכת האחרונה מבית היוצר של בולטהאופ זוכה לתואר "המטבח התמציתי" וניתנת להשוואה עם מוצרים בעלי איכות מעולה, אשר נוצרו על בסיס עקרונות פונקציונאליים, במיוחד בסקנדינביה, יפן וארה"ב ובמסגרת מסורת הבאוהאוס הגרמנית.

בהתבסס על המקורות הפילוסופיים של כל חלל מגורים- נקודות האש והמים – בולטהאופ פיתחה מטבח פתוח ונייד, אשר ניתן להוספה ולהרכבה כך שיתאים לצרכי הלקוח. מטבח בולטהאופ b2, אשר גם הוא הושק בשנת 2008, הוא האבולוציה ההגיונית של ספסל העבודה. הוא מגדיר את המטבח כסדנת עבודה במשמעות המקורית שלה ומורכב מספסל עבודה, ארון לאביזרים וארון למוצרי חשמל: ספסל העבודה לנקודת האש והמים; ארון לאביזרים עבור כלי חרס, כלים לבישול, תבלינים ואוכל; ארון למוצרי חשמל עבור התנור, המדיח והמקרר. בכך, דבק מטבח b2 בעקרונות "פינוי כל דבר עודף": כל מה שנשאר הוא בעל ערך- החומרים המשובחים ביותר, הכלים המשובחים ביותר, חומרי הגלם המשובחים ביותר וכלי החרס המשובחים ביותר.